top of page

10 tipů pro začátek s akvarelem

Aktualizováno: 1. 6. 2023

Jako úplně první téma tady na blogu jsem vybrala 10 základních postřehů a tipů, které jsem za necelé dva roky práce s akvarely nasbírala, a které by se mi tenkrát moc hodily v mém akvarelovém začátku. Na něco jsem si přišla časem sama a na něco zase díky tutoriálům, které jsem sledovala, nebo díky kurzům a článkům mých oblíbených umělců. Můžu ale říct, že výhodnější je určitě druhá varianta – pomoci si učením od ostatních šikovných tvůrců, ušetříte tak spoustu času :)Tady je 10 základních bodů, které se vyplatí při práci s akvarely znát:


1. Kvalitní akvarelový papír

Ať už s akvarelem zrovna začínáte nebo jste zkušenější tvůrci, vždy se vyplatí pořídit si kvalitní akvarelový papír. Ten se pohybuje ve velkém cenovém rozmezí, a tak si vyberou i ti, kteří nechtějí do papíru investovat příliš velké částky. Důležité ale je, aby šlo o papír s gramáží alespoň 300g/m2, a čím vyšší gramáž, tím lépe. Tento papír pojme dostatečné množství vody a nebude se vám pod rukama kroutit a celkově dělat neplechu, jako by dost pravděpodobně dělal papír s gramáží menší. Já ráda používám například akvarelový papír značky Canson, velikost A4, 300 g/m2, který seženete za velmi příjemnou cenu.2. Náčrt nejprve na obyčejný papír

Tady se vracíme k Vašemu papíru, do kterého jste investovali, pořídili kvalitní akvarelový blok, a teď byste ho určitě neradi vyhazovali do koše! Aby se tak nestalo, vyplatí se nakreslit si hrubý náčrt nejdříve na obyčejný papír. Díky tomu získáte spoustu prostoru na vymazlení Vaší ilustrace, ale především máte možnost dělat tolik chyb, kolik jen potřebujete :) Gumování a překreslování je na obyčejném papíru dovoleno, zatímco akvarelový papír byste si dost pravděpodobně zničili. Když máte náčrt na obyčejném papíře hotový, obtáhněte si hlavní linie tenčí fixou. Výsledný náčrt si pomocí LED desky, nebo v mém případě pomocí okna za bílého dne nebo displeje počítače, obkreslete mikrotužkou nebo měkkou obyčejnou tužkou na akvarelový papír. Tak budete skvěle připraveni na samotnou malbu akvarelem.


A pokud patříte mezi ty, kteří náčrt tužkou nepotřebují, tak tento krok vesele přeskočte, zatímco já Vám tiše závidím…


3. Akvarelové barvy

Jak jste si už určitě všimli, akvarelové barvy můžete koupit buď v tzv. pánvičkách, což jsou malé obdélníkové nádobky s akvarelem, dále v tubách, lahvičkách s kapátkem nebo ve formě fixů roztíratelných vodou. Akvarely, se kterými jsem začínala a dodnes s nimi maluji, jsou ve formě pánviček od značky Schmincke. Nové barvy si ale už nakupuji postupně ve formě tub, protože si své barvy často míchám, a na to jsou lepší právě barvy z tuby.


Výhodou akvarelů z tuby je to, že jsou již namíchány s trochou vody, a proto je po vymáčknutí lehce naberete na štětec a použijete pro míchání potřebného odstínu. Jejich nevýhodou je to, že je těžší odhadnout, kolik barvy si máme vymáčknout – často mi pak na paletě zbyde spoustu nepoužité zaschlé barvy. Výhodou akvarelů v pánvičkách je především jejich přenosnost a jsou ideální, pokud chcete malovat v přírodě nebo kdekoliv na cestách. Nevýhodou je především omezené množství barvy v pánvičce a kvůli jejich tvrdosti také složitější nabírání štětcem, pokud potřebujeme nabrat větší množství pigmentu.


Co se týče značek akvarelů, používám barvy Schmincke Horadam (pánvičky), Holbein a Van Gogh (tuby) a se všemi jsem zatím moc spokojená.


4. Míchání barev

Základní znalosti o míchání barev se Vám rozhodně vyplatí. Pokud budete schopni si některé odstíny sami namíchat, nebudete muset stále rozšiřovat Vaši paletu akvarelů a ušetříte tak plno peněz. Já sama mám ráda méně výrazné odstíny a většinu z nich vytvořím pomocí 4 základních barev, které můžete vidět na fotce. Doporučuji si o tom, jak spolu barvy fungují, nejdříve něco přečíst.


Pro lepší představu o barvách je dobré se zaměřit na tzv. kolo barev, které Vám ukáže, jaké barvy jsou spolu v harmonii a které naopak ne. Kolo barev si můžete koupit, vytisknout nebo si ho třeba jen doma namalovat. Pokud se rozhodnete si barevné kolo koupit, může pro vás být skvělým pomocníkem, protože je interaktivní a pomocí otáčení Vám ukáže, jaký odstín získáte po smíchání určitých barev.5. Kuchyňským utěrkám třikrát hurá

Jestli je pro mě něco při malbě akvarelem nepostradatelné, jsou to barvy, papír, štětec, voda a papírové kuchyňské utěrky! Používám je na osušení štětců, jako podložku pod ruku, abych předešla umazání papíru, a také na odsátí přebytečné vody z obrázku. Za mě zkrátka MUST HAVE!


6. Dvě nádobky na vodu

Zjistila jsem, že při práci s akvarelem se vyplatí napustit si vodu rovnou do dvou sklenic. Tu první využívám na opláchnutí štětce od barvy a tu druhou na to, abych si nabrala čistou vodu pro manipulaci s barvou další. Od té doby, co jsem to vyzkoušela, už mi nikdy nestačí jen jedna sklenice. Barvy jsou při dodržení tohoto postupu přesně takové, jaké je máte na paletě a nemíchají se Vám s předchozí použitou barvou. Ani s tím (většinou nelíbivým) odstínem, který Vám po oplachování štětce vzniknul v první sklenici :)7. Světlo a stín

Při malbě akvarelem je třeba myslet na to, že papír je vlastně naším světlem. Bílá akvarelová barva sice existuje, ale nelze s ní počítat při finálním domalování světlých částí ilustrace. Nejlepší je při ilustraci postupovat od nejsvětlejších barev, čili s použitím malého množství pigmentu a velkého množství vody, až po ty sytější, které obsahují větší část pigmentu a méně vody. Stále je třeba mít na mysli, kde je světlo a kde stín, a na světlá místa nenanášet další a další vrstvy akvarelu.


Pokud budete ve finále opravdu jen potřebovat dodělat pár světlých detailů, doporučuji použít bílou kvašovou barvu. Ta má daleko hustší konzistenci než barvy akvarelové - přirovnala bych jí ke klasickým temperám, které známe ze školy. Elegantnější variantou pro vytvoření drobných bílých detailů je pak použití bílého kuličkového pera. Já můžu doporučit pera Gelly Roll Bright White od značky Sakura.


8. Schnutí vrstev

Při práci s akvarelem budete potřebovat kromě základního náčiní také trochu trpělivosti. Po nanesení jedné vrstvy akvarelu na papír je třeba chviličku počkat až barva zcela zaschne a až poté nanášet vrstvu další. Pokud máte s trpělivostí problém jako já, čekat nemusíte a můžete se zatím vrhnout na malování jiné části ilustrace, která k té předchozí těsně nepřiléhá. Například když maluji květ, nanesu vrstvu na jeden okvětní list, a pak se přesouvám o kousek dál na jiný okvětní lístek. Takto pokračuji dál, dokud nejsou vrstvy na předchozích okvětních lístcích suché, a pak nanáším další vrstvu bez ztráty jediné minutky. Vyhnu se tak i nechtěnému slití barev.


9. Co, když kaňka padne vedle

Pravdou je, že při malbě akvarelem nemáme moc prostoru na chyby. Dobrá zpráva ale je, že některé se zachránit dají! Pokud se Vám podaří udělat štětcem kaňku někde, kde být nemá, nebo prostě jen přetáhnete, existuje osvědčený recept na to, jak tuhle katastrofu zvrátit. Vše, co je potřeba, je jednat rychle, aby kaňka nebo přesah nezaschl, a rozetřít dané místo čistou vodou. Poté toto místo vysušit (samozřejmě čím jiným než kuchyňkou utěrkou) a je to. Po fleku ani památky!


10. Tutoriály a kurzy

Posledním tipem ode mě, který jsem už zmínila v úvodu, je sledování tutoriálů, čili videí s postupem malby. Na www.youtube.com najdete obrovské množství těchto videí, ze kterých se toho můžete spoustu naučit. Dalším skvělým způsobem, jak začít nebo se zlepšit, je zakoupení kurzu akvarelové malby. Porozhlédněte se po kurzech ve Vašem okolí nebo si najděte on-line kurz, který budete moci absolvovat kdykoliv z pohodlí domova. Já mám skvělou zkušenost s on-line kurzy na www.domestika.org. Konkrétně jsem vyzkoušela akvarelový kurz od Isabelly Quintes a Cristiny Cilloniz a můžu je vřele doporučit.Tak tohle bylo 10 mých postřehů a tipů pro práci s akvarelem, o které jsem se s Vámi chtěla podělit. Jestli jste dočetli až sem budu moc ráda, pokud mi dáte zpětnou vazbu a napíšete, jestli se Vám článek líbil. Klidně mi i napište, jaké další téma by Vás zajímalo :)Mějte krásný den,

Tereza


0 komentářů

Comments


bottom of page